شبهات وهابیت در یک نگاه » نظر صحیح در باره رجعت چیست؟
عنوان: نظر صحیح در باره رجعت چیست؟
تاریخ: پنجشنبه 25 اردیبهشت 1391
شرح:

ج - در توضیح رجعت باید گفت:
‏ الف - مراد از «رجعت» ، بازگشت جمعى از مؤمنان و جمعى از کفار به دنیا در دوران ظهور امام زمان ( ع ) است و این امر محال نیست و ده ها بلکه صدها روایت بر آن وارد شده است و از اعتقاد به آن مشکلى پیش نمى‏آید ولى بعضى از اهل سنت در ردّ و انکار آن ، پافشارى مى‏کنند.
‏ ب - رجعت در امت هاى پیشین ، نمونه‏هاى بسیار دارد:

‏ 1 - رجعت هفتاد نفر از قوم موسى.
‏ 2 - رجعت هزاران نفر پس از مرگ { أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ خَرَجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ . . .} بقره : 243. .
‏ یعنى : آیا ندیدى به سوى آنانکه بیرون رفتند از خانه‏هایشان و ایشان هزاران بودند ، از ترس مرگ ، پس گفت ایشان را خدا که بمیرید ، سپس آنان را زنده کرد.
‏ او کالذى مر على قریه . بقره : 259 .
‏ 3 - رجعت عزیر بعد از صد سال.
‏ 4 - رجعت سام بن نوح به دنیا.
‏ 5 - رجعت فرزندان ایّوب . رجوع شود به: الدرّ المنثور ، ج‏5 ، ص‏316 ؛ جامع البیان ، ج‏16 ، ص‏42 ؛ تفسیر نیشابورى ، ص‏44 ؛ الشیعه و الرجعه ، ج‏2 ، ص‏154 تألیف مرحوم آیت‏اللّه شیخ محمد رضا طبسى . رجعت از نظر شیعه: 28 .
‏ 6 - رجعت یوشع ، الیسع ، اشموئیل . تاریخ طبرى ، ج‏1 ، ص‏280 ؛ مختصر تاریخ دمشق ، ج‏11 ، ص‏170 ؛ الکامل فى‏التاریخ ، ج‏1 ، ص‏154.
‏ ج - در اسلام نیز نمونه‏هاى زیادى از رجعت وجود داشته است و کسانى ، پس از مرگ ، به دنیا بازگشتند . ابن ابى‏الدنیا از علماى عامه (متوفاى 208 ه' .) در این زمینه کتابى نوشته به نام «مَن عاش بعد الموت» که در عربستان چاپ شده و شرح حال نمونه هایى از کسانى را که بعد از مرگ زنده شده‏اند ، جمع آوردى کرده است . اینک چند نمونه از آن را مى‏آوریم:
‏ 1 - رجعت زیدبن خارجه.
‏ 2 - رجعت جوانى از انصار.
‏ 3 - رجعت مردى از مقتولین مسیلمه.
‏ 4 - رجعت ابن خراش.
‏ 5 - رجعت یکى از بستگان - دایى - ابن ضحاک.
‏ 6 - رجعت رؤبه دختر بیجان.
‏ 7 - رجعت شخصى از بنى‏جُهینه.
‏ و نمونه‏هاى دیگر . ..
‏ و نیز حدیثى از پیامبر ( ص ) نقل مى‏کنند که: «لیأتینّ عَلى‏ أمّتی ما أتى‏ بَنِی‏إِسْرَائِیلَ حَذْوَ النَّعْلِ بِالنَّعْلِ» . ترمذى ، ج‏5 ، ص‏26.
‏ یعنى: آنچه بر سر امت هاى پیشین آمد بر سر امت من نیز بدون کم و کاست خواهد آمد.
‏ بخارى مى‏گوید: عَنِ النَّبیّ( ص)
‏ « لتتبعنّ سنن من کان قبلکم شِبراً بِشِبرٍ و ذراعاً بذراعٍ حتّى لو دخلوا فی جُحر ضب لأتبعتموهم فقالوا یا رسول‏اللّه الیهود و النصارى؟ قال: فمن إذن» . بخارى ، ج‏4 ، ص‏264.
‏ « تمامى سنتهاى پیش را وجب به وجب و ذراع به ذراع دنبال خواهید کرد . و حتى اگر به لانه سوسمارى وارد شده باشند شما هم آنان را دنبال خواهید کرد . عرض کردند یا رسول اللّه منظور شما از پیشینیان یهود و نصارى هستند فرمود ، آرى ، چه کسى غیر از آنان را قصد دارم؟!
‏ بالأخره - در این زمینه ، از ائمه طاهرین بیش از پانصد روایت رسیده است . اضافه بر آیات شریفه‏اى که به رجعت تفسیر شده است . الشیعه و الرجعه ، ج 2 ، ص 161.
‏ علامه طباطبایى مفسر بزرگ شیعه درباره رجعت مى‏فرماید: «اگر در این زمینه به کاوش بپردازى ، بسیارى از آیاتى را مى‏یابى که از ائمه طاهرین به قیامت و گاهى به رجعت و گاهى به ظهور امام( ع ) تفسیر کرده‏اند ، و این نیست مگر به لحاظ وحدت سنخیت بین این سه معنا . ولیکن چون مردم در حقیقت قیامت بحث نکرده‏اند و در زمینه کشف از هویت و واقعیت این روز عظیم به تحقیق وسیعى نپرداخته‏اند ، در معناى این روایات اختلاف پیدا کرده و بعضى آن را رد و طرح کرده‏اند - و حال آنکه بیش از پانصد روایت است . و بعضى دیگر آن را تأویل کرده و حال آنکه آنها در کمال ظهور و یا صراحتند.
‏ و بعضى دیگر آنرا بدون هر گونه اظهار نظرى نقد کرده‏اند . . . تفسیر المیزان ، ج 2 ، ص 108.
‏ علامه طباطبایى بحث مفصلى را مطرح مى‏کند که از حوصله این جزوه خارج است.