اسلام در گوشه و کنار جهان » روزی برای همه جهان اسلام
عنوان: روزی برای همه جهان اسلام
تاریخ: پنجشنبه 25 اردیبهشت 1391
شرح:

آیت‌الله سبحانی: روز غدیر متعلق به همه جهان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی ظهر امروز در مراسم جشن امامت و ولایت که در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد در سخنانی اظهار داشتند: روز غدیرخم بزرگ‌ترین عید شیعیان و بیمه‌کننده اسلام است که در آن وضعیت رهبری جهان اسلام پس از پیامبر (ص)‌ برای همگان مشخص شد.

ایشان افزودند: برای اثبات ولایت حضرت علی(ع)‌ دلایل بسیاری در کتب مختلف دینی و اسلامی وجود دارد و جالب آنکه تمام کتب معتبر دانشمندان سنی نیز به آن اشاره کرده‌اند.

استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کردند: کتاب ارزشمند الغدیر هم که توسط مرحوم علامه امینی در نگارش شده است، به طور کامل از روایات علمای سنی در اثبات ولایت امام علی (ع) استفاده کرده است.

آیت‌الله سبحانی همچنین با اشاره به منابع شیعی در اثبات ولایت حضرت علی (ع) بیان داشتند: رسول اکرم (ص) در روز غدیرخم اعلام کردند که امیرالمؤمنین علی (ع) حاکم و سرپرست شما در امور سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریت کلان الهی است که در حال رکوع زکات داده است.

ایشان با اشاره به آیه «یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک» گفتند: این آیه در حالی نازل شد که پیامبر (ص)‌ 23 سال دین اسلام را تبلیغ کرده بود و با آموزش نماز، روزه، نهی از منکر، جهاد و دیگر احکام که به مثابه جوارح یک جسم بودند وظیفه پیدا کرد که روح را به این بدن بدمد و آن همانا معرفی علی (ع)‌ به ولایت و امامت مسلمین بود.

آیت‌الله سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: روز غدیرخم تنها مختص به شیعیان نیست، بلکه متعلق به همه جهان اسلام است.

معظم‏له با بیان اینکه برخی بهانه‌ها و شبهات بسیاری به بحث غدیر وارد می‌کنند، ابراز داشتند: ما بر اساس آیات قرآن و روایات رسول پیامبر اکرم (ص) درباره حدیث غدیر صحبت می‌کنیم و شیعه پایگاه محکمی از این نظر در اختیار دارد.

استاد عالی حوزه علمیه قم در پایان تصریح کردند: در جلد نخست کتاب الغدیر آمده است که 84 نفر از تابعین و 110 نفر از صحابه پیامبر حدیث غدیر را نقل کرده‌اند و همچنین در 360 کتاب معروف اسلامی داستان غدیر آمده است.